Zatopiony sprzęt wędkarski - problem, ale...


19 listopada 2023, 11:44

18 listopada 2023 r., Nairobi, Kenia - Porzucony, zagubiony i odrzucony sprzęt wędkarski (ALDFG), znany również jako Ghost Gear, to jedna z najbardziej szkodliwych form morskich odpadów niszczących nasz ocean. Badania wykazały, że 640 000 ton narzędzi połowowych, takich jak sieci rybackie, pułapki i liny rybackie, jest traconych i porzucanych w oceanie, stanowiąc poważne zagrożenie dla ekosystemów morskich.

sprzęt wędkarski

To zagrożenie nie umknęło Sekretariatowi Regionalnego Programu Środowiska Pacyfiku (SPREP), odpowiedzialnemu za ochronę środowiska i zasobów naturalnych Pacyfiku oraz ich zarządzanie. W Nairobi SPREP nadal apeluje o bardziej skuteczny system radzenia sobie z pełnym cyklem życia Ghost Gear.

"Sprzęt duchów stanowi poważny problem dla krajów rozwijających się na małych wyspach Pacyfiku (PSIDS). Życie morskie, czyli moana, Błękitny Pacyfik, ma fundamentalne znaczenie dla źródeł utrzymania mieszkańców Pacyfiku. Kultowe gatunki, takie jak wieloryby, żółwie, rekiny, promienie i delfiny, są silnie dotknięte wpływem sprzętu widma" - powiedział dyrektor SPREP ds. Gospodarki odpadami i kontroli zanieczyszczenia (WMPC), Anthony Talouli.

"Takie dane, jak podają obserwatorzy SPC/FFA z sejnerów i taklowców, za ostatnie dwadzieścia lat (2003-2023) zarejestrowały około 25 000 naruszeń MARPOL. Pokazują, że nie nastąpiły żadne zmiany w zachowaniu rybaków. Aż 53% tych incydentów pochodzi z krajów rybackich spoza Pacyfiku (DWFN)".

Talouli zwrócił uwagę na to, że wypowiadał się podczas wydarzenia towarzyszącego trwającej trzeciej sesji Międzyrządowego Komitetu Negocjacyjnego (INC-3) w sprawie międzynarodowego prawnie wiążącego instrumentu dotyczącego zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi, w tym w środowisku morskim, w Nairobi, Kenii.

Impreza towarzysząca, zatytułowana "Untangled: Krytyczna rola traktatu w sprawie tworzyw sztucznych w walce z narzędziami połowowymi Vol.2", opierała się na dyskusji na temat narzędzi połowowych, która miała miejsce na marginesie INC-2 w Paryżu, Francja, na początku tego roku. Sesję prowadziły Environmental Investigation (EIA), Agency OceanCare, Global Ghost Gear Initiative (GGGI), SPREP i MarViva. Badały one potrzebę kompleksowego zarządzania cyklem życia narzędzi połowowych i akwakultury, wspierając rolę zarządzania regionalnego oraz zwracając uwagę na obecne ograniczenia i sposób, w jaki to zrozumienie może wpłynąć na pracę negocjatorów podczas INC-3.

"Obecne praktyki i systemy zarządzania, takie jak Międzynarodowa Konwencja o Ochronie Zanieczyszczenia Ze Statków (MARPOL), oraz instrumenty regionalne, takie jak środek zarządzania ochroną WCPFC 2017/04 w sprawie zanieczyszczenia mórz, nie spełniają swojej roli," powiedział Talouli do zgromadzonej publiczności. "Potrzebujemy znacznie bardziej niezawodnego systemu, który zajmie się pełnym cyklem życia narzędzi widmo i skoncentruje się na plastikowych materiałach w narzędziach połowowych."

W trakcie sesji panelowej prelegenci zgodzili się, że problem zanieczyszczenia plastikiem morskim, zwłaszcza Ghost Gear, jest złożony i wymaga globalnie skoordynowanego pakietu polityk, które zostaną wdrożone na poziomie krajowym, regionalnym i międzynarodowym. Taki pakiet powinien obejmować pełny cykl życia plastikowych narzędzi połowowych i zaangażować wielu interesariuszy, aby był skuteczny.

Uznali, że trwający proces INC dla ILBI (Międzynarodowe Porozumienie w sprawie Dziedzictwa Biologicznego Wysokich Mórz i Oceanów) stanowi unikalną okazję do poprawy obecnego stanu rzeczy. Wskazali, że konieczne jest uwzględnienie szczególnych środków w celu kompleksowego zapobiegania, łagodzenia i rekultywacji Ghost Gear. Ponadto, proces ten powinien wspierać lepszą koordynację, współpracę, wymianę wiedzy i budowanie zdolności w celu złagodzenia jednej z najbardziej szkodliwych form zanieczyszczenia plastikiem morskim.

"Możliwość wprowadzenia szczegółowych przepisów dotyczących sprzętu widmowego w celu rozwiązania pełnego cyklu życia w ramach ILBI poprzez podejście sektorowe pomoże krajom małych wysp Pacyfiku w radzeniu sobie z tą plagą," dodał Taoluli. "SPREP będzie współpracować ze swoimi regionalnymi partnerami w dziedzinie rybołówstwa, takimi jak SPC, FFA, WCPFC, a także z regionalnymi i międzynarodowymi organizacjami pozarządowymi oraz organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, aby wspomóc kraje małych wysp Pacyfiku w negocjacjach nad silnym i ambitnym ILBI, który chroni nasze oceany, nasze źródła utrzymania, naszą Moanę i nasz Błękitny Pacyfik."

A jak sprawa zatopionego sprzętu ma się w naszych wodach? Sami sobie odpowiedzmy...

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz