Jaź na lekki spinning


14 kwietnia 2020, 15:34

Jaź

Jaź jest rybą z rodziny karpiowatych. Występuje głównie w rzekach, zdarza się także w wodach stojących i zbiornikach zaporowych. Występuje stadnie. Samotnikami są jedynie duże i bardzo duże osobniki. Jaź odżywia sie przede wszystkim owadami, mięczakami, skorupiakami a także małymi rybami. I tyle powinno interesować spinningistę. Dla czystego sumienia dodam, że jaź jest wszystkożerny i zjada także rośliny, a przez grunciarzy i spławikowców bywa łowiony np. na ciasto. W wodach pozbawionych większych populacji typowych drapieżników jaź stał się obok klenia obiektem spinningowych połowów. Połów jego jest bardzo sportową odmianą spinningu i dostarcza łowcy wielu emocji. Jazie łowi się na podobne zestawy jak klenie i okonie - czyli na lekki spinning, przy użyciu cienkich linek i małych przynęt. Łowić jazia w Polsce można przez okrągły rok - jest wyjęty spod prawa częściowo - tzn. nie ma okresu ochronnego. Wymiar ochronny, to tylko 25 cm. A rekordowe jazie dorastają nawet do 70cm. Najczęściej jazia można spotkać tam gdzie klenie. Czyli w miejscach o mocniejszym nurcie, lub na jego pograniczu, gdzie czatuje na niesione z prądem jadalne kąski. Jaź jednak o wiele gorzej znosi zanieczyszczenia wody. Między innymi dlatego jest go coraz mniej w naszych wodach.

przynęty na jazia

 

Sprzęt

Jazia łowimy na lekki, lub na ultralekki spinning. Wędeczka o c.w. maksymalnie do 16-17g. Ideałem są kijki o c.w. do 12g. Kołowrotek o przeciętnym przełożeniu w okolicach 1:5. Linka - najlepiej plecioneczka 5lb, lub monofil maksymalnie do 0,16 - 0,18mm. Tylko tak delikatny zestaw pozwoli swobodnie podawać niewielką przynętę na odpowiednie odległości.

Przynęty

Tak samo jak w wypadku kleni - najlepszymi przynętami sa małe obrotówki i mikrowoblerki. Hitem ostatnich sezonów są woblerki owadzie. Jazie lubią zażerać przynętę od dołu, a tam właśnie kryje się kotwica. Czasem wystarczy takiego wobka rzucić pod prąd i pozwalać mu swobodnie spływać po powierzchni.Gumki i cykadki ze względu na charakterystykę swojej pracy - są lepsze w miesiącach od listopada do kwietnia - gdy łowimy na większych głębokościach. Dobre bywają także małe wahadłówki.

Gdzie szukać jazia

W ciepłe dni najlepiej jazia szukać przy powierzchni, w miejscach o niewielkiej głębokości, szybkim nurcie i kamienistym, lub piaszczystym dnie. W chłodniejszych miesiącach jaź schodzi coraz głębiej, zimuje raczej tam gdzie większość ryb - na dużych głębokościach, rzadko pobierajac pokarm. W wodach stojących jazie można zaobserwować po charakterystycznym "oczkowaniu" na powierzchni wody.

Jazie mająwiele wspólnegoz kleniami. Podobne zwyczaje. Zajmują podobne stanowiska w wodzie i często można je złowić w tych samych miejscach na te same przynęty, stosując te same techniki.

Jaź jest rybą dość silną i waleczną. Na lekkim zestawie zabawa podczas holowania bywa przednia. Jest jednak druga strona medalu. Jaź podczas holowania może narobić takiego zamieszania pod wodą, że pozostałe osobniki ze stada zostaną spłoszone. Wówczas najlepiej jest poszukać ich nowego stanowiska, bo na powrót nie ma co liczyć. Może wrócą za 15 minut, może za godzinę, a może za trzy godziny... Podczas poszukiwań jazia dobrze jest być zamaskowanym i robić jak najmniej hałasu nad wodą. Jazie płochliwością ustępują chyba tylko pstrągom.

Wyholowanemu jaziowi nie zapomnijmy dać buzi i wypuścić do wody.

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz