Kategoria

Sztuczne przynęty, strona 11


Savage gear Soft4play
16 kwietnia 2020, 16:14

Soft 4 play to nowa generacja miękkich przynęt, która stosunkowo niedawno pojawiła się na rynku.

Ciężko zakwalifikować ją do dotychczasowych grup „gumek”, bowiem nie jest to ani ripper i jakakolwiek jego mutacja, ani tym bardziej twister, worm, czy „creature bait” - jak to mówią Amerykanie na swoje dziwolągi. Soft 4 play imituje rybkę. Przynęta składa się z trzech segmentów. Wykonana jest z dosyć twardej i ciężkiej gumy, na której nałożony jest nadruk imitujący poszczególne gatunki rybek. Przeglądając zasoby sieci, natknąłem się na 6 rodzajów ubarwienia:

- Dirty roach - „Brudna płoć” ;-)

- Zander - Sandacz

- Perch - Okoń

- Fungus Roach - Płotka

- Fire tiger – Klasyk seledynowy fluo w „tygrysie” paski

- Fluo orange & gold – Pomarańczowy „oczojeb” ze złotawymi bokami

Savage gear, Soft4play

Wszystkie rodzaje występują w trzech wielkościach przynęty:

9,5 cm – 7,5 g

13 cm – 21 g

19 cm – 60 g

 

Przynęta pracuje w wodzie bardzo ciekawie – inaczej niż standardowe rippery, kopyta, czy inne gumowe imitacje rybek. Soft 4 play porusza się „wężykiem” i jego akcja o wiele bardziej przypomina żywą rybę, niż gumki podobnej klasy, które są na rynku od lat (wyjątki: DAM „Skater i Imakatsu „Javallon”, któe również mają ciekawą akcję).

Stosunkowo duża masa własna samej gumy powoduje, że Soft 4 playem bardzo przyjemnie się rzuca i lata on na zadowalające odległości zarówno z zestawu spinningowego, jak i castingu.

Pozostało uzbrojenie. Producent przewidział kilka rodzajów zbrojenia dla swojego wabika. Stworzono nawet plastikową nakładkę z języczkiem podobnym jak stery w woblerach, tzw. „Lip scull” - które założone na głowę przynęty powoduje wymuszenie akcji jak w woblerze („Lip scull” to nic innego jak specjalna nasadka z woblerowym sterem). Oprócz tego, gumę można zbroić klasycznym hakiem jigowym, hakami offsetowymi oraz montować własne stelaże z kotwiczkami i inne wynalazki. Zaraz po zakupie, zastanawiałem się przede wszystkim właśnie nad uzbrojeniem. Z założenia, przynęta miała mi służyć na szczupaki, za którymi chodziłem na łowisku raczej płytkim. Takie warunki powodują, że ryba często atakuje gumę od dołu, a więc ciężko ją zaciąć, bowiem hak w gumkach rzadko kiedy dostaje się w ogóle do jej pyska (klasyczne haki jigowe wystają z góry przynęty). Dlatego postanowiłem zastosować dozbrojki, montowane od dołu. Główka jigowa z hakiem na długim trzonku, powodowała zaburzenia pracy przynęty. Owszem – gumka „chodziła”, ale jej start był zbyt wolny i trzeba ją było ściągać szybko, by w ogóle zaczęła się poruszać. Podejrzałem w internecie różne pomysły na zbrojenie. Jedna z moich przynęt została wręcz wypatroszona przez różne wynalazki, które w niej zamontowałem. W końcu rozpocząłem kombinatorykę własną, opartą po części na tym co podejrzałem.

Kluczem do sukcesu okazała się główka jigowa z hakiem o krótkim trzonku. Idealne są modele o kształcie „erie”, który sam w sobie wymusza dodatkowe kolebanie się na boki przynęty. Niestety pozostała mi tylko jedna w arsenale, ważąca 4,5 g. Zamontowałem ją na modelu 9,5 cm. Od spodu dodałem pojedynczy hak... Było prawie dobrze. Jeszcze tylko zmieniłem rozmiar haka i kształt kolanka, żeby nie zbierał za wiele zielska i można było łowić. Inaczej było w przypadku większego modelu – 13 cm. Tutaj zbroiłem na dwa sposoby. Celem były szczupaki na tym samym łowisku. Jedną przynętę uzbroiłem w mały stelażyk podpięty do trzonka, a drugą tak samo jak mniejszy model – w główkę i pojedynczy hak od dołu.

Dobór worma
16 kwietnia 2020, 16:13

Dobór worma

Wormy, chyba jak żadna inna sztuczna przynęta, imitują wiernie żywe stworzenia. Nie mam w tym momencie na myśli samych wormów w dosłownym znaczeniu. Chodzi mi o wszystkie ich rodzaje: jaszczurki, raki, klasyczne długie wormy, curl-tail (mocno kręcony ogon, najczęściej długi). Ich długość, kształt i kolorystyka w połączeniu z umiejętnością właściwego ich uzbrojenia i poprowadzenia w wodzie dają nieograniczone pole do popisu wędkarzowi, który może dostosować swą przynętę idealnie do warunków jakie zastał na łowisku. Kilka wskazówek:

Wielkie gumy z długimi, mocno pracującymi ogonami są doskonałe na duże ryby, w głębokiej, mocno trąconej wodzie. Poruszając się dają mocną falę hydroakustyczną. Paradoksalnie - Bywają też świetne w płytkiej i przejrzystej wodzie, gdzie większość wędkarzy łowi małymi przynętami, które rybom się już zwyczajnie „opatrzyły”

Podczas łowienia w gęstej roślinności, używać należy wormów, które słabo poruszają się w wodzie, albo wręcz nie robią tego wcale, za wyjątkiem zginania się.

Gdy ryby wegetują w miesiącach chłodnych, najlepiej podawać małe wormy, które należy wolno prowadzić. Dobrze jest zastosować wtedy boczny trok albo drop shot

W przejrzystej i płytkiej wodzie, niezłe są wormy przezroczyste z brokatem, perłowe, albo w kolorze dymu.

W wodzie brudnej i traconej najlepsze są fiolety, czerń i brąz

Dwukolorowe przynęty są wtedy skuteczniejsze, gdy bardziej dominujący kolor jest naturalny, a mniej dominujący jaskrawy

Wybierając kolor, zacznij od najłowniejszego dotychczas na Twoim łowisku, gdy to nie zadziała dopiero rozpocznij eksperymenty.

worm, przynęty gumowe, sztuczne przynęty

Jeśli chodzi o obciążenie wormów, to pamiętaj, że im lżejszy ciężarek i delikatniejsza linka, to worm będzie się prezentował w wodzie znacznie lepiej i bardziej prowokował będzie ryby. Łowienie na wormy wymaga finezji. Można na nie złowić naprawdę duże ryby, które z racji wieku i przejść w życiu, których już doznały z rąk wędkarzy, są do tego stopnia nieufne, że od wszelkich gum i woblerów będą się jedynie odsuwać, ani myśląc o atakowaniu ich. Pamiętaj, że worm to przynęta w Polsce nieznana nie tylko rybom, ale i wędkarzom, którzy myślą z kilkuletnim opóźnieniem w stosunku do ryb. Wyjątkiem są jedynie naprawdę dobrzy spinningiści, którzy zawsze pamiętają o tym, że nie można zostać w tyle za zmieniającymi się warunkami. Należy rozumieć że instynkt samozachowawczy i strach przed przynętą nie dotyczy jednej tylko ryby, której „skuto mordę” ale całego jej stada. Owszem – są stare, wypróbowane przynęty, na które ryby biorą, ale ilu tak naprawdę wędkarzy łowi dziś na wahadłówki? ;-) Drapieżniki, które się ich obawiały, już dawno zdechły ze starości albo zostały wypatroszone przez człowieka.

 

Technika prowadzenia worma

Bez względu na to jak uzbroimy naszego worma, proponuję technikę, której nie znajdziecie w żadnym opracowaniu. Do tego typu łowienia najlepsze się wydają zestawy castingowe z multiplikatorem. O wiele lepiej przenoszą one wszystko co dzieje się z przynętą, jej opad, pracę i sygnalizację brań, niż kołowrotki stałoszpulowe. Stoimy przodem mając kij przed sobą, uniesiony, tak by z rzutu bocznego na nas, wskazywał on godzinę dziesiątą. Linka jest przedłużeniem kija. Patrząc prosto mamy zatem przed sobą kij i linkę w jednej linii. Brania na worma są często od spodu i z boku jednocześnie. Tego możemy nie poczuć. Natomiast zobaczymy poruszenie się linki w bok, które natychmiast powinniśmy zaciąć. Wormy oprócz klasycznych główek jigowych możemy zbroić na sposoby, które opisywałem niedawno: Texas Rig, Carolina Rig i Florida Rig – tego typu rozwiązania powodują, że worm porusza się naturalniej.

Pamiętaj by prowadzić worma tak, by przypominał naturalny pokarm ryb!Świetny jest pomysł obławiania okolic nawisów drzew w wietrzną pogodę. Nasz worm wpadając do wody, wygląda jak jakaś larwa, która spadła z drzewa. Prawidłowo uzbrojony worm, który jest odpowiednio poprowadzony w wodzie, jest w stanie skusić każdego okonia, klenia, brzanę i ryby łososiowate, które takimi kąskami też nie gardzą. Biorąc pod uwagę fakt, że przynęty te średnio się przyjmują w polskim – konserwatywnym światku wędkarskim, myślę że mogę je polecić każdemu spinningiście, który nie ma na oczach przysłowiowych „klapek” i jest otwarty na nowe rozwiązania. Sam eksperymentuję z tymi przynętami już od kilku sezonów i niejednokrotnie zdarzało mi się, że była to jedyna recepta na złowienie ryby. Nie obawiajcie się długości tych przynęt, które mogą przekraczać nawet 20 cm. Bywa, że łowi się na nie czasami nawet niewielkie ryby. Chociaż wielu polskim spinningistom nie mieści się w głowie stosowanie przynęt większych niż 7 cm, a jak widzą worma, to głupio się uśmiechają, rzucając ciągle swoim „oklepanym” kopytem relaxa.

 

Softjerkbaits
16 kwietnia 2020, 15:30

Soft jerkbaits

softjerkbait, softjerkbaits

Co to jest?

Soft jerkbaits, to miękkie przynęty służące do jerkowania/jiigowania. Przywykliśmy, że miękkie przynęty mają jakąś pracę własną – merdający, lub falujący ogonek. Tymczasem soft jerkbaity - nie – one po prostu są miękkim kawałkiem gumy, przypominającym rybkę, glistę, czy inne żyjątko. Aby nimi skutecznie łowić, sami musimy nadać odpowiednie ruchy naszej przynęcie. Miękka, lub nawet bardzo miękka struktura przynęty pozwala na bardzo wiele. Głównie jeśli chodzi o jej drobne drgania, które upodabniają ją do dogorywającego, rannego zombiaka. Wystarczy lekkie podszarpywanie szczytówką i nasz soft jerkbait ożywa. Można nimi łowić głęboko i płytko, można robić z nimi w wodzie co tylko się zechce. To wszystko sprawia, że jest to przynęta niezwykle skuteczna w praktycznie każdych warunkach i na każdą rybę. Soft jerkbait najlepiej ze wszystkich sztucznych przynęt imituje ranną, lub chorą rybę. Żaden wobler nie potrafi robić tego tak doskonale. Pamiętajmy o tym, gdyż żerujący drapieżnik, jako swoją ofiarę wybiera w pierwszej kolejności rybki, którym coś dolega.

W Polsce – jak to zwykle bywa, soft jerkbait to przynęta, do tej pory nie odkryta do końca. Bo i co z tego, że na półkach w sklepach je widać? Co z tego, że niektórzy spinningowi „zakupoholicy” nakupili tego na kilogramy? Co z tego, skoro prawie nikt ich nie potrafi właściwie używać? Wiele takich przynęt zostanie nadzianych na zwykły łeb jigowy i będzie wrzucana do wody, jak każdy inny jig. Może nawet czasami się coś się na niej uwiesi?

 

A jak łowić nimi świadomie?

„Łowić świadomie” – temat rzeka, zwłaszcza jeśli chodzi o przynęty miękkie. Pomijając oczywiste fakty, jak grubość linki i ciężar zestawu, to skupmy się na uzbrojeniu przynęty. Omawiałem już w innych artykułach zbrojenie po amerykańsku „mięczaków” - haki offestowe, carolina rig, florida rig itd. Zbrojenie, gumkę, jak i całą resztę dobieramy do łowiska.

A teraz niespodzianka: kształcąc się samemu z łowienia po „amerykańsku”, natknąłem się na wywiad z jednym z tamtejszych mistrzów łowienia bassów. Powiedział on ciekawą rzecz, którą można odnieść do naszych ryb i warunków. Mianowicie powiedział on, że wybiera softjerkbaity dlatego, że dają się one prowadzić w każdej strefie wody bardzo szybko, co z kolei skraca czas na poszukiwanie aktywnych ryb w zbiorniku. Genialne – nieprawdaż?

 

Kilka tipsów

1. Łowiąc na płyciźnie, warto łowić na perłowe i przezroczyste shady, uzbrojone jedynie w hak offestowy. Można go włożyć w przynętę w taki sposób, by grot nie wystawał, jeśli oczywiście łowimy w miejscu pełnym zaczepów. Przynęta tak uzbrojona, jeśli poprowadzi się ją właściwie, nie straci niczego ze swojej atrakcyjności. Prawidłowo poprowadzona, może imitować rybkę, baraszkującą pod samą powierzchnią, która co jakiś czas wynurza pyszczek, smużąc. Oczywiście łowiąc w taki sposób rezygnujemy z plecionki, na rzecz żyłki, albo używamy bardzo długiego przyponu z fluorocarbonu.

2. Gumowe jerkbaity są wykonane z gumy o różnej twardości i ciężarze. Warto pamiętać o tym ostatnim, bo można używać cięższego sprzętu (np. do łowienia w zaczepach), a niekoniecznie zakładać duże, dodatkowe obciążenie.

3. Pamiętaj że elementem wabiącym przynęty może być sam jej ogonek. Przynęta w wodzie płynącej może świetnie wabić drapieżnika, jak się ją pozostawi na dnie nawet na dłuższy czas. Ogonek będzie się kołysał, a to wystarczy żeby przekonać np. sandacza.

 

Na jakich łowiskach najlepiej ich używać

Na każdym! Jeśli chodzi o charakterystykę dna, nie ma ono żadnego znaczenia. Softjerkbaity będą sprawować się równie dobrze zarówno na dnie kamienistym, jak i piaskowym, czy najeżonym zaczepami z drzew i korzeni.